top of page

Hemoroidy

Řešení vnitřních hemoroidů přístrojem HEMORON

Hemoroidy - jedná se o zvětšení, zbytnění žilní pleteně v oblasti konečníku. Je to místo, kde se setkávají a proplétají cévní pleteně dvou žilních systémů:

1. Vrátnicový žilní systém (koncové žily konečníku odvádějí krev do vena messenterica inferior tj. dolní střevní žíly a pak do vrátnicové žíly-vena portae) 

2. Žilní systém velkého krevního oběhu (koncové žily konečníku odvádějí krev do dolní duté žíly přes žíly pánevní)

Tyto žilní pleteně v oblasti konečníku máme všichni, ale jenom u částí populace dochází k jejich zbytnění a případného vzniku potíží. A protože je lokalizace nemoci velice choulostivá, jenom část pacientů vyhledá lékaře.  

 

Vznik hemoroidů:

1. nárůst tlaku ve vrátnicovém žilním systému (játra, střeva -nemoci jater jako steatosa, fibrosa či cirhosa jaterní, trombosy v portálních žilním systému) a zpomalení zpětného toku žilní krve v povodí dolní duté žíly při zvýšeném břišním lisu (těhotenství, porod, nadměrné tlačení na stolici, těžká práce...)

2. stáza krve (obtížná defekace, zácpa, porucha vnitřního svěrače...)

3. genetická predispozice

4. otevření arteriovenózních zkratů (hormony-těhotenství, stresy, ostrá jídla, alkohol, zácpa, tlak na stolici,...)

 

Rizikové faktory: 

Strava s nízkým obsahem vlákniny, sedavý způsob zaměstnání, horké koupele, obezita, zácpa, silný průjem, kašel, tlak při stolici, zvedání těžkých předmětů, těhotenství, porod, rektální nádory, zvýšený klidový tlak na anus (řiť), zvýšené napětí análního svěrače...

Vnitřní  hemoroidy:

1. stupeň: žilní vyklenutí (hemoroid) nad linea dentata v rektu

2. stupeň: žilní vyklenutí s prolapsem pod linea dentata tj. do řitního kanálu. Po defekaci „zalezou“ spontánně do  rekta (zasunou se nazpátek).

3. stupeň: žilní vyklenutí s prolapsem do řitního kanálu. Po defekaci se již do rekta spontánně „nezatáhne“  zpravidla je nutná manuální pomoc.  nevznikají jenom při defekaci, často i při jakémkoliv zvýšení břišního lisu

4. stupeň: hemoroidy prolabují již trvale.

Příznaky hemoroidů všech stádií:

Krvácení (hemoroidy v překladu z řeckého základu: haima-krev, rhein-téci).

Výtok, svědění, bolest, dráždění kolem konečníku, citlivost, mokvání, dyskomfort.

Krev při krvácení z hemoroidů krev může z konečníku volně kapat, bývá zpravidla čerstvá, světlá, nenatrávená. Je to proto, že hemoroid je propojen s kapilárním "okysličeným" cévním systémem, i když je typického žilního vzhledu.

Bolest u hemoroidů je příznakem komplikací, zejména trombózy nebo zánětu hemoroidů.

Hemoroidy jsou inervovány zejména sakrálním (křížovým) sympatickým nervovým systémem...tj. vůli neovladatelnou nervovou pletení, která "konečník" prokrvuje více nebo méně dle řady faktorů.

Protože i žaludek a horní část trávící roury je inervována sympatickou nervovou pletení (pro změnu z krčního sympatiku), můžeme zde (v propojení nervových systémů krčního a křížového sympatiku) najít vysvětlení, proč kořeněné jídlo a alkohol, může hned po požití, mohutně otevírat arteriovenosní zkraty v konečníku a přeplnit hemoroidy krví, které pak "vylezou", prasknou,  krvácí, bolí apod.

 

Změna životního stylu a hygienických návyků:

Může přispět ke zmírnění potíží, snížení počtu recidiv a pod.

Zahrnuje: úpravu diety (vláknina, tekutiny, omezit kořeněná jídla, „alergická“ jídla, alkohol, silná káva, čaj,  řešení zácpy či průjmů, cvičení pánevního dna, svěračů,  úprava „pracovních návyků“, hygiena análního kanálu, teplé sedací koupele při bolestech - dubová kůra a pod., léky: Detralex, Ginkor fort.... čípky, mastičky.....

 

Hemoron:

Odstranění hemoroidů přístrojem HEMORON je moderní ambulantní způsob léčby, s aplikací monofázického proudu do vyživovacích cév hemoroidu...tj do místa primárního vzniku hemoroidu. Je to efektivní způsob nechirurgické léčby všech čtyř základních stupňů vnitřních hemoroidů, případně smíšených hemoroidů.
Aplikace proudu je dobře snesitelná, a proto je metoda téměř bezbolestná, nevyžadující premedikaci či uspání.

Metoda dle literatury má nejmenší počet popisovaných komplikací, nezpůsobuje zjizvení, nebývají infekční komplikace či hnisání v místě zákroku, neporuší se svěrače, nebývá krvácení.

Po výkonu je pacient zcela schopen veškeré normální činnosti,  nepotřebuje žádné omezení ani pracovní neschopnost. Po výkonu je zcela bez bolestí.

Tento způsob léčby nenaruší funkci svěračů ani akt vyprázdnění. Stolice, zpravidla druhý den po výkonu je zcela bezproblémová.

V naších ambulantních podmínkách se snažíme odstranit všechny dostupné hemoroidy na jednom sezení .. tj. 2-6 hemoroidů. Výkon trvá, dle množství řešených hemoroidů 25-50 minut.

Výhodou této metody je, že odstraňuje vnitřní hemoroidy v místě jejích vzniku, tj. ve vyživovacích cévách.

Léčba přístrojem Hemoron není hrazena zdravotními pojišťovnami.  

Cena 1 sezení v naší ordinaci:   3000,00 Kč.

bottom of page