top of page

Vzhledem k naplnění kapacity ordinačních hodin,

1x měsíčně v sobotu provádíme extra vyšetření KOLONOSKOPIE a FIBROSKOPIE. 

Zpoplatněno jednotně 1000 CZK.

Aktuální volný termín na dotaz v ordinaci. 

Kolonoskopie - popis:

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření vnitřní stěny (sliznice) konečníku, celého tlustého střeva a dle potřeby posledního úseku tenkého střeva tzv. terminálního ilea. Při vyšetření posuzujeme vzhled a tvar sliznice, stěny, řasy a peristaltické pohyby tračníku. Vyšetření probíhá  pomocí ohebné sondy (endoskopu=kolonoskopu), kterou zavedeme pacientovi konečníkem a pod určitým tlakem na kolonoskop, se snažíme proniknout do oblasti slepého střeva, (tj. místa, kde ústí tenké střevo do tlustého). Mnohokrát se snažíme proniknout i do posledního úseku tenkého střeva tzv. terminálního ilea. Obraz je přenášen na obrazovku kamerou (video-čipem), která je umístěná  na konci endoskopu.  Na monitoru pak sledujeme celý  průběh vyšetření. Vždy vyzveme pacienta, aby přenos sledoval s námi.

K důslednému prohlížení slouží vzdálené ovládání konce endoskopu táhly, kterými lékař, natáčí konec endoskopu na všechny strany. Zobrazené sliznice jsou velice dobře osvícené  (studeným světlem) za pomocí ohebných skleněných vláken v endoskopu, které světlo přenáší ze vzdáleného zdroje světla.

Endoskop je vybaven dalšími "volnými" kanály, kterými můžeme sliznice oplachovat proudem vody a důsledně si je očistit, nebo zavádět speciální nástroje (kleště, kličky, klipy, hadičky, jehly, koagulační přístroje) za pomocí kterých, můžeme bezbolestně odebrat vzorky ze sliznice, chorobných míst (biopsie), nebo odstranit polypy, nádory, stavět krvácení a pod.

Kolonoskopie - Kdy a proč ?

Lékař doporučuje toto vyšetření při podezření na onemocnění tlustého střeva (záněty, nádory a pod). Dále vyšetření se indikuje při poruchách střevní pasáže, zácpě, průjmech, bolestech břicha, změnách návyků ve vyprazdňování, a pod.

Další skupinou pacientů jsou osoby starší 50let, k vyloučení zejména bezpříznakových nádorových onemocnění.

V prevenci se indikuje kolonoskopické vyšetření i u klientů s pozitivní rodinnou anamnézou (někdo z rodinných příslušníků překonal nádorové onemocnění střeva) a pozitivitou genetických testů, které inklinují k nádorovým onemocněním.

Další skupinou klientů jsou pacienti, vyšetření u praktických a gynekologických lékařů s pozitivním testem na okultní krvácení ze stolice.

Zatím neexistuje lepší vyšetření jako kolonoskopie, na kompletní vyšetření sliznice konečníku a tlustého střeva, včetně odhalení  konkrétního onemocnění a rozhodnutí o postupu a léčbě. Navíc při kolonoskopii je možno odstranit hned několik polypů a malé nádory zcela bezbolestně a tak se vyhnout operacím.    

Co dělat před  kolonoskopií - pokyny

Ke kolonoskopickému vyšetření je nutno mít dokonale "vyčištěné- vyprázdněné tlusté střevo. Proto budete pozván 4-10dnů před vyšetřením do naší ambulance, kde Vám bude přesně vysvětleno, jak máte před výkonem postupovat. Konkrétní postupy se na jednotlivých pracovištích liší.

Čištění střeva spočívá v několikadenní bezezbytkové dietě, upraveném pitném režimu a vypití "čistícího" roztoku.

4 dny před vyšetřením:

NEJÍST: maso, ovesné vločky, jídlo s vysokým obsahem vlákniny, NE potraviny se slupkou, NE zrníčka, NE semínka, mák , NE celé kusy zeleniny a ovoce(kiwi, hrozny, meloun), NE celozrnné pečivo, luštěniny  a pod.

Doporučujeme: polévky, vývary (mohou být s nudlemi, ale bez kusů zeleniny a masa), omáčky s knedlíkem či těstovinami, rýže, jogurty (bez ovoce), pudingy, sýry. Pečivo pouze bílé - BEZ POSYPŮ, BEZ ZRNÍČEK.

Před vyšetřením je nutno informovat lékaře o užívané medikaci, a 4-7dnů před výkonem VYŘADIT léky proti srážlivosti krve (jako je Warfarin, Anopyrin, Acylpyrin, Godasal, Stacyl, Ibustrin, Plavix, Trombex, Pradaxa, Eliquis, Xarelto a další.). Dle nutnosti budou tyto léky nahrazeny injekcemi, které se aplikuji pod kůži (subkutánně).  Na užívání léků se můžete poradit s odesílajícím lékařem. 

Je nutné VYSADIT léky s obsahem železa (Ferronat, Aktiferrin,Sorbiffer, Maltoffer,...), vyřadit chlorelu a pod.  

1 den před vyšetřením:

Celý den a večer NEJÍST a PÍT jenom tekutiny. Tekutiny můžou být jakkoliv doslazené, můžete čaj, kávu (bez logru!!), ovocné šťávy (dle možnosti volit bezbarevné ev. světlé nápoje). Pijte hodně i mimo pitnou kůru !!!

Odpoledne (cca za 2-3hodiny) je nutno vypít 4 litry čistícího speciálního roztoku.(pokud nebude pitný režim jinak upraven, např. 2 litry večer a 2 litry ráno). Zpravidla po vypití 1,5-2 litrech "čistícího roztoku" se dostavuje průjem, který pak může trvat i několik hodin. Proto se zdržujte blízko záchodu. Před první stolicí a během čištěni je vhodné ošetřit konečník nedráždivou mastí a taky používat vlhčené ubrousky, abyste si zbytečně nepodráždili konečník.  Je nutno vypít tolik tekutin, aby z Vás vycházela již jenom "ČISTÁ VODA".  

 

Pozor! U diabetiků individuální konzultace s nastavením diety, léků a inzulínů.

Několik dnů před vyšetřením (při poučení) dostanete do rukou tiskopis informovaného souhlasu k vyšetření. Budete mít dostatek času, aby jste si ho v klidu přečetli, na nejasnosti se zeptali sester nebo lékaře a pak ho podepsaný odevzdali lékaři.

Vyšetření je lépe přeobjednat, pokud trpíte akutní infekci, zejména doprovázenou teplotou

Dětské pacienty v naší ordinaci kolonoskopicky nevyšetřujeme.  

Kolonoskopie - Průběh:   

Pokud jste na vyšetření poprvé, budete znovu lékařem podrobně informován o celém průběhu vyšetření, o nutnosti premedikace, možném polohování (otáčení se na lůžku) nebo budete nabádán ke spolupráci při různých výkonech (zadržet dech, uvolnit ze sebe nafouklý vzduch, přidržet si břicho a pod).

Po poučení Vám bude aplikována premedikace nitrožilně nebo intramuskulárně (do svalu) již v leže na levém boku. Premedikace se skládá zpravidla ze 2 složek (tj. lék proti bolesti, nejčastěji opiát, a lék proti křečím) v jedné injekci.

Pak po namazání konečníku a namazání kolonoskopu lubrikačním gelem, Vám lékař zasune endoskop konečníkem do tlustého střeva. Pod určitým tlakem se snažíme proniknout až do oblasti slepého střeva, tj. místa, kde do  tlustého střeva ústí tenké střevo, nebo až do tzv. terminálního ilea (poslední úsek tenkého střeva).

Délka tlustého střeva je 120-180cm. Aby se do břišní dutiny vměstnalo, musí být hodně klikaté a různě zakroucené..."tvoří kličky".

A aby nám nepadalo střevo do pánve, musí být fixováno (k játrům, slezině, zadní stěně břicha, pánve a pod). Navíc je po operacích fixováno ve srůstech. Protože je to u každého člověka jiná délka, jiné fixace a jiné srůsty, může být i průběh kolonoskopie jiný.

Tlakem na kolonoskop můžeme vyvolávat bolest břicha zejména napínáním stěny střevní a srůstů, ve kterých je střevo fixováno. 

Navíc aplikace vzduchu do střeva (za účelem dobré přehlednosti v lumen) může způsobit výrazné nadmutí. Protože v průběhu celého vyšetření jste trvale v kontaktu se zdravotním personálem, je dobře říct o svých pocitech, aby lékař a sestra mohli průběh vyšetření nebo premedikaci upravit a zpříjemnit.

Při zákroku mohou být odebrány malými kleštěmi vzorky tkáně (biopsie) a elektrickou kličkou odstraněny polypy, malé nádory.

Odběry biopsií a odstranění polypů je bezbolestné.

Vše můžete sledovat na TV monitoru a ptát se na průběh vyšetření, nálezy a změny, které vidíte na monitoru, ptát se na postup při biopsiích nebo odstraňování polypů. Žádná otázka není hloupá. Nestyďte se!

Doba vyšetření (15-50min) je závislá na délce střeva, jeho fixaci v břiše, srůstech po operacích a množství nalezených a odstraňovaných polypů. Proto nelze přesně dodržet „objednací časy“. Možná budete muset v čekárně chvíli čekat.

Čím je střevo čistší, tím jsou lepší podmínky pro vyšetření, a doba kolonoskopie se zkracuje. Pokud je střevo hodně znečištěno stolicí, je nutné vyšetření zopakovat v jiném termínu po lepší přípravě.

Dodržujte proto dietu a poučení k čištění střeva. (K poučení budete pozván 4-10 dnů před vyšetřením).

Nestyďte se!

Kolonoskopické vyšetření je náročné nejen přípravou a průběhem, ale ji pořádnou zátěži na Vaší psychiku.

Obnažování intimních partií je mnohokrát velice limitující pro řadu pacientů a proto je vhodné pořídit si oblečení, které je Vám příjemné a zahalí vše, co není nutno při vyšetření odhalovat.

Vhodné jsou např. dlouhé trika či šaty, spodní prádlo s vystřiženou dírou na zadní částí, nebo je možno si zakoupit cca za 30,-Kč kolonoskopické kalhoty.

Kolonoskopie - rizika

Toto náročné vyšetření přináší sebou určitá rizika a komplikace. Ty jsou v rukách zkušeného gastroenterologa vzácné, ale můžou se vyskytnout, zejména po biopsiích (odběr malého vzorku tkáně kleštěmi) nebo při odstraňování polypů.

Jsou to:   Perforace (protržení) střeva-po náročném odstranění polypů nebo endoskopem 

                Krvácení- po biopsiích nebo odstranění polypů.

                Alergie–po aplikaci injekce.

                Poranění střeva endoskopem „modřiny“, oděrky, zejm. při značně vinutém a  fixovaném tračníku.

Velké bolesti, velké krvácení, celková slabost ev. horečky, vyžadují informovat okamžitě svého nebo pohotovostního lékaře ev. zabezpečit transport do nemocnice na gastroenterologické oddělení. Dle potřeby neváhat volat 155.  

Po kolonoskopii:

Ihned po skončení vyšetření Vám sestra rektální rourkou vypustí zbytkový vzduch ze střeva, čímž Vám zpravidla velice uleví a pak  Vás uloží na jiné lůžko v jiné místnosti, kde si v klidu cca půl hodiny odpočinete. 

Po kolonoskopii můžete mít mírné pobolívání břicha a plynatost, které postupně odezní spontánně, bez nutnosti aplikace léků. 

Po vyšetření se můžete hned najíst (můžete si sebou přinést svačinu). Strava má být lehká, ne ostrá, ne dráždivá a ne mnoho.

Nepít alkoholické nápoje. Navíc Vám sestra přinese čaj na občerstvení.

Pokud Vám byl odstraněn polyp, budete poučeni o možných komplikacích, režimu a stravě pro následující dny, které se dle množství a velikostí polypů můžou odlišovat od normálního režimu.    

 

Po uklidňující injekci, nesmíte vzhledem k omezení Vašich reakcí, řídit automobil nebo obsluhovat stroje během následujících 24 hodin. Je lepší si zabezpečit doprovod nebo odvoz po kolonoskopii.

Kolonoskopie - výsledek vyšetření:

Ihned po vyšetření lékař sepíše podrobnou zprávu z celého vyšetření s doporučením léčby a dalšího postupu, kterou vám odevzdá do vlastních rukou (ev. s přiloženým receptem, žádankami a doporučením další kontroly).  

Pak vám celou tuto zprávu srozumitelně vysvětlí a dle potřeby popíše na připraveném plakátu nebo namaluje obrázek.

Lakařskou zprávu si můžete v klidu v čekárně nebo doma znovu prostudovat. Je ale určená lékaři, který vás na gastroskopii odeslal, proto je nutno ji tomuto lékaři předat. 

Pokud se odebíraly vzorky sliznice nebo polypy z Vašeho tlustého střeva, které byly odeslány na histologické vyšetření, pak se můžete telefonicky nebo osobně informovat na výsledek tohoto mikroskopického nálezu asi za 1-2týdny.

Kolonoskopie - je možné jiné alternatívní vyšetření?

Zatím neexistuje lepší vyšetření jako kolonoskopie, na kompletní posouzení sliznice konečníku a tlustého střeva, včetně odhalení  konkrétního onemocnění a rozhodnutí o postupu a léčbě. Navíc při kolonoskopii je možno zcela bezbolestně odstranit i několik polypů a malé nádory a tak se vyhnout operacím.

Nelze-li z nějakého důvodu provést kolonoskopii, je možné vyšetření nahradit  virtuální CT-kolonoskopii, MR-kolonoskopii,  RTG vyšetření střeva- irrigografie,  enteroklýzou nebo ultrazvukovým vyšetřením břicha a kliček střevních. Pokud se u těchto vyšetření najde "podezřelá změna" na sliznice musí realizovat v dalším pořadí kolonoskopie a biopsie k dořešení nálezu.

Pokud je pacient velice citlivý, nebo má při vyšetření velké bolesti, je vhodné kolonoskopii realizovat v narkóze (celkové anestézii)

bottom of page