top of page

Uvolněte se, nebojte se!

  • Před gastroskopii pacientům říkáme, že nejdůležitější že všeho, je UVOLNIT SE. Vyšetření se provádí v leže na levém boku. Hlava má být volně položená na polštáři. Pokud se pacient hodně bojí, hodně se brání, zvedá hlavu a intenzívně ji zaklání, tak napnuté svaly krku a sevření horního jícnového svěrače uzavírají vstup do jícnu a vyšetření je hodně náročné. Pokud je vše uvolněno a pacient na vyzvání polkne, endoskop velice lehce vklouzne do jícnu a vše probíhá "hladce".  Navíc budete, během vyšetření,  držet zuby nebo dásněmi ochranný kroužek, skrz který endoskop volně klouže.

  • Pokud je nutná premedikace, neváháme s ní. Spočívá jak v lokálním znecitlivění nosohltanu (sestra stříkne do krku znecitlivující sprej). tak v aplikaci injekce na zklidnění nebo proti dávení a křečím. (vše dle přání pacienta  po domluvě s lékařem)

  • Vyšetření je nepříjemné ale nebolestivé. Dávivé reflexy se dají velice dobře zmírnit hlubokým dýcháním.

  • Při gastroskopii můžete pociťovat tlak v nadbřišku, jednat z foukání vzduchu do žaludku (k roztažení splasknutého žaludku a dosažení dobré přehlednosti) a taky z napínání velké křiviny žaludku endoskopem, při průniku do dvanácterníku (protože žaludek má tvar výrazně ohnutého háčku). Odběr biopsie zpravidla pacient ani necítí nebo někdy, jako malé "zatažení" někde "vevnitř".

  • Vyšetření trvá zpravidla několik minut.

  • Vyšetření nemívá komplikace a máme s jeho prováděním velké zkušenosti.

Příprava ke gastroskopii

  • Gastroskopie se provádí na lačno. Hladovět se má minimálně 8 hodin před výkonem. Je nutno omezit kouření a nepožívat  alkoholické nápoje. Přítomnost jídla v žaludku znemožňuje dobrou přehlednost a navíc může endoskop "ucpat" a vyšetření pak musí být přerušeno. Navíc by pacient mohl při výkonu vdechnout zbytky jídla a žaludeční obsah do dýchacích cest a způsobit si aspirační zápal plic   

  • Nejvhodnější je plánovat vyšetření na dopoledne. Pacient od půlnoci nejí a nepije, většinou vynechává i ranní léky (pokud jde na vyšetření kolem 07,00-09,00 hod). Pokud je vyšetření plánováno později, může si ranní léky vzít a zapít vodou nebo bezbarevným nápojem. Pokud je vyšetření plánováno na odpoledne, povolujeme lehkou snídaní kolem 07,00hod., (jogurt, rohlík a pod) s možnosti jídlo zapít vodou nebo bezbarevným nápojem.

  • Vyšetření je lépe přeobjednat, pokud pacient trpí akutní infekci horních cest dýchacích zejména pokud jsou doprovázeny teplotou a kašlem (zánět hrtanu, hltanu, angína, bronchitida), pokud to nutnost výkonu umožňuje.

  • Před vyšetřením je nutno informovat lékaře o užívané medikaci, zejména lécích proti srážlivosti krve (jako je Warfarin, Anopyrin, Godasal, Stacyl, Ibustrin, Plavix, Acylpyrin, Pradaxa a další.), kterých dávkovaní je nutno upravit, změnit nebo tyto léky nahradit.

bottom of page